ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15406144
*
nr 1540 6144
Spegel
+ spegellampetter, 3 delar, 1920-/30-tal, Tenn. Höjd: 33-51 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 maj 2023
kl 19:18:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/5 16:23:18
1
100 kr
10/5 20:19:15
2
150 kr
12/5 21:32:38
3
300 kr
14/5 16:17:54
4
250 kr
14/5 16:17:54
3
300 kr (Budbetjänt)
15/5 15:38:20
5
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03
-
8195 Spegel
Empirestil. Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakoliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1540 6144
Spegel
+ spegellampetter, 3 delar, 1920-/30-tal, Tenn. Höjd: 33-51 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 maj 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 9/5 16:23:18 | 1 | 100 kr |
| 10/5 20:19:15 | 2 | 150 kr |
| 12/5 21:32:38 | 3 | 300 kr |
| 14/5 16:17:54 | 4 | 250 kr |
| 14/5 16:17:54 | 3 | 300 kr (Budbetjänt) |
| 15/5 15:38:20 | 5 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03 -
8195 Spegel
Empirestil. Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43 -
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakoliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51



